Pulovr s ananasovým vzorem

Pulovr háčkovaný filetovým a ananasovým vzorem.
K návodu nejsou uvedeny sřihy / rozměry, model se háčkuje v jednom kuse v kruhových řadách.

Velikosti: 38/40

Materiál: 500 g bílé příze Linda (zn. STAHL,100% bavlna v délce 170 m na 50 g), háček č. 2,5.

Použité vzory a značky:

Směřuje-li více značek dolů k sobě, vpíchneme je do jednoho místa vpichu, směřují-li nahoru k sobě, protáhneme je najednou.

Filetový vzor: 
* 1 dl.sl, 2 řet.oka, 2 oka přejdeme, od * stále opakujeme, končíme 1 dl.sl.
První dl.sl. každé ř. nahradíme 3 řet.oky.
Pro 1 roh háčkujeme dl. sl. do téhož místa vpichu. Tak od 2. ř. po obou str. rohu přidáváme 1 čtvereček.

Ananasový vzor:
Háčkujeme podle popisu. „VV“ stále opakujeme. Každá ř. začíná odpovídajícím počtem řet. ok jako náhrada za 1. sl a končí pevným okem. Poslední špičky vzoru háčkujeme jednotlivě.

Schéma ananasového vzoru (pro zvětšení kliknout na obrázek):

Myší zoubky: * 2 kr.sl. do obloučku řet., 4 řet. oka, 1 kr.sl zpět do 1. řet. oka, od * stále opakujeme.

Hustota filetového vzoru: 13,5 čtverečků + 15 ř. = 10 x 10 cm.

Postup práce:
Pulovr začneme u krčního výstřihu. Začneme na 175 řet. ok + 3 řet. oka na otočení a háčkujeme filetovou technikou = 58 čtverečků. Háčkujeme takto: 7 čtverečků pro levý přední díl, 1 roh, 14 čtverečků pro levý rukáv, 1 roh, 16 čtverečků pro zadní díl, 1 roh, 14 čtverečků pro pravý rukáv, 1 roh, 7 čtverečků pro pravý přední díl. Po 18 cm = 27. ř. od začátku pro ukončení předního rozparku kruhovou řadu uzavřeme 5 řet. oky (= 2 čtverečky).
Nyní každou kruhovou řadu uzavíráme 1 pevným okem. Háčkujeme ještě 3 kruhové řady filetovým vzorem s přidáváním v rozích = 292 čtverečky. Nyní čtverečky pro rukávy necháme ležet a háčkujeme nad 74 čtverečky předního a zadního dílu v kruhových řadách. Přitom pod rukávy v 1. kruhové řadě a v každé další 2. kruhové řadě ujímáme takto: U 2 prostředních čtverečků neháčkujeme žádné řet. oko, proto 2 dl.sl. společně protáhnmeme s dalším dl.sl. Po 9 kruhových řadách  od dělení = 128 čtverečcích háčkujeme dále ananasovým vzorem = 16 „VV“. Vzor háčkujeme do výšky 5x (vzor po 14. ř. provedeme smysluplně jako v 8. ř.), jednotlivé špičky dokončíme jednotlivě.
Dál pokračujeme v háčkování nad 72 čtverečky rukávů v kruhových řadách filetovým vzorem, přičemž v každé 2. kruhové ř. provedeme ujímání pod rukávem jako je popsáno u předního a zadního dílu. Po 9 kruhových řadách od dělení = 64 čtverečcích háčkujeme dále ananasový vzor = 8 „VV“. Vzor opakujeme do výšky 3x, potom doháčkujeme jednotlivé konečné motivy.

Dokončení:
Krční výstřih a okraje rozparku obháčkujeme myšími zoubky. Ukroutíme dlouhou šňůru a provlékneme ji 1. kruhovou řadou ananasového vzoru předního dílu. Kratší šňůru provlékneme po obou stranách předního rozparku.