Zapínací svetr s listy

Dámský svetr s listy háčkovaný filetovou technikou

Velikosti: 40/42

Materiál:

  • 550 g bžové příze Inka (zn. Schachenmayr, 80% bavlny, 20% alpaky, v dlce 135 m na 50 g)
  • Háček č. 3
  • 5 knoflíků

​Listy:
Háčkujeme filetovou technikou podle schématu. 1 prázdný čtvereček = 1 dl.sl., 2 řet oka; 1 plný čtvereček = 3 dl.sl. Každá ř. začíná 3 řet. oky na otočení náhradou za 1 dl. sl. a končí 1 dl.sl. do vrchního řet. oka na otočení.

Proužkovaný vzor:
+ 2 ř. prázdné čtverečky, 1 ř. plné čtverečky, od + stále opakujeme.

Přidávání 1 plného čtverečku na pravém začátku:
5 řet. ok na otočení, po 1 dl.sl. do 4. a 5. řet. oka na háčku.

Přidávání 1 plného čtverečku na pravém konci:
Po posledním dl.sl. + 3 nahození položíme na háček, vpíchneme do vrchu posledního dl.sl. předcházející ř. a protáhneme 1 smyčku. Nyní protáhneme 2 smyčky najednou, až na háčku zůstane jen 1 smyčka, od + ještě 2x opakujeme.

Ujímání čtverečku na pravém začátku:
První 3 oka přejdeme pevným okem.

Ujímání 1 čtverečku na pravém konci:
Poslední čtvereček z předcházející ř. necháme neobháčkovaný stát.

Hustota vzoru:
9 čtverečků do šířky a 10 čtverečků do výšky = 10 x 10 cm.

Zadní díl:
Začneme na 157 řet. ok + 3 řet. oka na otočení a háčkujeme podle schématu. Ujímání pro průramky a krční výstřih provedeme, jak je naznačeno. Zbylých 15 čtverečků po 56 cm od začátku necháme stát neobháčkovaných.

Levý přední díl:
Začneme na 82 řet. oka + 3 řet. oka na otočení a háčkujeme podle schématu od šipky A – B. Ujímání pro průramek na pravém pracovním okraji a pro krční výstřih na levém pracovním okraji provedeme, jak je naznačeno. Zbylých 15 čtverečků po 56 cm od začátku necháme neobháčkovaných stát.

Pravý přední díl: Háčkujeme zrcadlově od šipky D – C.

Rukáv: Začneme na 76 řet. ok + 3 řet. oka na otočení a háčkujeme proužkovaný vzor.  Současně pro rozšíření rukávu přidáváme od lemu po obou stranách 11x v každé 4. ř. 1 čtvereček = 47 čtverečků. Po 51 cm od začátku všechna oka uzavřeme.

Dokončení:
Sešijeme švy, přičemž u rukávových švů necháme horní 4,5 cm volné. Všechny okraje obháčkujeme 1 okruhem kr.sl. Knoflíky přišijeme 1 cm od okraje levého předního dílu. 1. knoflík přišijeme 3 cm od spodního okraje, další ve vzdálenosti 8 cm. Vsadíme rukávy.

Nákres střihu (rozměry v cm):