Letní bílé kalhoty

Jak se vám líbí tento návod?
[ Celkem: 1 Průměrně: 5]

Dívčí / dámské háčkované kalhoty ze šestiúhelníkového motivu

Velikosti: 36/38

Materiál: 450 g bílé (01) příze Favola (zn. Austermann – 60% bavlna, 40% polyamid; 150 m/50 g), háček č. 4.

Použité zkratky:
HS = háčkovací schéma
řo = řetízkové oko/oka
KŘ = kruhová řada/kruhové řady
RV = raport vzoru
dlslp = dlouhý sloupek
kr. slp. = krátký sloupek

Šestiúhelníkový motiv:
Háčkujeme podle HS 1. Uháčkujeme 10 řo a 1 pevným okem je spojíme do kroužku. Dále háčkujeme v KŘ. V HS je znázorněna celá 1. KŘ, od 2. KŘ je vyznačen 1 RV (= 1 sloupek z dlslp + dírkový klínek) + začátek 2. RV (= 1 sloupek z dlslp). RV skládající se ze sloupku z dlslp a dírkového klínku opakujeme celkem 6x. Místo 1. dlslp každé KŘ uháčkujeme 3 řo a každou KŘ uzavřeme 1 pev. okem do 3. řo na začátku KŘ.
1. – 23. KŘ uháčkujeme 1x.

Klínek A:
Háčkujeme podle HS 2. Klínek připojíme podle pokynů v prac. návodu přímo k šestiúhelníku.
1. – 16. řadu uháčkujeme 1x.

Klínek B:
Háčkujeme stejně jako klínek A, avšak podle HS 3.
1. – 8. řadu uháčkujeme 1x.

Základní vzor:
Háčkujeme podle HS 4 v KŘ. Místo 1. dlslp každé KŘ uháčkujeme 3 řo, potom uháčkujeme 4x vyznačený RV a KŘ uzavřeme 1 pevným okem do 3. řo na začátku KŘ. K začátku následující KŘ přejdeme 1 pevným okem, 1. – 15. KŘ háčkujeme stejně jako 16. KŘ, přitom se začátek KŘ posune vždy o 1/2 prázdného čtverečku, pak uháčkujeme 1x 16. – 23. KŘ.

Klínek D: 
Háčkujeme podle HS 5. Klínek připojíme podle pokynů v pracovním návodu přímo k šestiúhelníku. 1. – 6. řadu uháčkujeme 1x, potom pokračujeme v háčkování ve smyslu vzoru, přitom v každé řadě přidáme na obou stranách podle značek v HS jeden V-dlslp (= 2 dlslp do jednoho místa vpichu + 1 řo).

Sled vzorů:
Viz schematický nákres. Začínáme 1 šestiúhelníkovým motivem. Pro vyrovnání okraje uháčkujeme na 2 okrajích šestiúhelníku klínky A a B. Nad klínky pak základním vzorem háčkujeme spodní část nohavice (díl C). Stejným způsobem uháčkujeme i 2. nohavici. Pro horní část kalhot uháčkujeme nad protilehlými 2 stranami šestiúhelníků klínky D. Ve schematickém nákresu je znázorněn celý pravý díl kalhot. Při háčkování se však díl kalhot jeví jinak, protože základní vzor háčkujeme v KŘ. Přerušovaná linie = hrana přehybu.

Zkušební vzorky:
základní vzor: 27 ok a 9 řad = 10 x 10 cm
klínek C: 8 V-dlslp a 10 řad = 10 x 10 cm
šestiúhelníkový motiv: 52 x 52 cm délka okraje = 25 cm (mezi sloupky z dlslp)

Pravá nohavice:
Uháčkujeme 1 šestiúhelníkový motiv. Pro vnitřní krokový šev sešijeme 2 protilehlé okraje šestiúhelníku (pouze prázdné čtverečky mezi dvěma sloupky z dlslp). Pro vyrovnání okraje uháčkujeme nejprve klínek A: Ke 4. dl. sloupku z dlslp od vnitřního krokového švu ( = šipka A v HS 1) připojíme přízi a uháčkujeme 1. řadu, přitom 1. dlslp vpíchneme do 1. dlslp sloupku z dlslp, 2. dlslp vpíchneme do 1. dlslp sousedního (2.) sloupku z dlslp a po uháčkování řo se připojíme ke 4. dlslp 2. sloupku z dlslp. Dvěma pevnými oky přejdeme k násl. 2. sloupku z dlslp. Obrátíme a dále háčkujeme podle HS, přitom po dokončení každé řady se připojíme na obou stranách k šestiúhelníkovému motivu; pevná oka na pravém okraji práce jsou vyznačena i v HS 1. Klínek A končí po uháčkování 16. řady u šipky B v HS 1. Pro klínek B připojíme přízi ke 2. následujícímu sloupku z dlslp šestiúhelníku (= šipka C v HS 1) a uháčkujeme 1. řadu, přitom 2 dlslp uháčkujeme do prázdného čtverečku před šipkou B šestiúhelníku, uháčkujeme řo a pevné oko do 2. dlslp klínku A, dvěma pevnými oky přejdeme k násl. dlslp klínku  A. Obrátíme  a háčkujeme podle HS, přitom po dokončení každé řady se připojíme  k šestiúhelníku resp. klínku A; pevná oka z HS 3 jsou vyznačena i na horním okraji HS 1 a 2. Obrátíme a pokračujeme podle HS. Klínek B končí po uháčkování 8 řad u šipky D, viz HS 1. Mezi klínkem A a šestiúhelníkem uháčkujeme zrcadlově 2. klínek B. Pro spodní část nohavice (= díl C) připojíme přízi k prostřednímu řo klínku A a nad všemi oky háčkujeme základním vzorem v KŘ. Končíme po uháčkování 23 KŘ.

Levou nohavici háčkujeme stejně jako pravou nohavici.

Horní část kalhot:
Pro přední středový šev sešijeme sousední sloupky z dlslp + následující 4 prázdné čtverečy obou nohavic nad vnitřním krokovým švem, Pak uháčkujeme klínek D: Přízi připojíme k 1. volnému dlslp nad středovým švem (= 5 dlslp před sloupkem z dlslp), uháčkujeme 1 řo a 1. dlslp do posledního dlslp středového švu levé nohavice, 2. dlslp uháčkujeme do posledního dlslp středového švu pravé nohavice, uháčkujeme 1 řo a 1 pevné oko do 1. volného dlslp nad středovým švem 2. šestiúhelníkového motivu, třemi pevnými oky přejdeme k násl. volnému dlslp. Obrátíme a háčkujeme podle HS, přitom po dokončení každé řady se 1 pevným okem připojíme k násl. volnému dlslp šestiúhelníkových motivů a třemi pevnými oky přejdeme k začátku násl. řady. Končíme po uháčkování 18 řad 1 pev. okem do posledního dlslp bočního sloupku z dlslp. Pro zadní středový šev sešijeme sousedící sloupky z dlslp + 1 následující prázdný čtvereček nad vnitřním krokovým švem. Pak uháčkujeme klínek D, přízi nejprve připojíme k 1. volnému dlslp od středového švu (= 2. dlslp před sloupkem z dlslp), uháčkujeme 1 řo, potom 1. dlslp do posledního dlslp středového švu pravé nohavice, 2. dlslp do posledního dlslp středového švu levé nohavice, 1 řo a 1 pevné oko do 1. volného dlslp 2. šestiúhelníkového motivu, třemi pevnými oky přejdeme k násl. dlslp. Obrátíme a dále pokračujeme podle HS a pokynů u předního klínku D. Po dokončení 21. řady (=líc. řada) uháčkujeme 1 pevné oko do 1 dlslp bočního sloupku z dlslp klínku D. Od tohoto místa uháčkujeme ještě 4 KŘ pro pásek, přitom vzor klínku D háčkujeme v KŘ. Místo 1. dlslp začínáme 3 řo, uháčkujeme 1 řo, pak háčkujeme nad sloupky z dlslp šestiúhelníkového motivu, přitom za každým 2. dlslp vpíchneme do 1 V-dlslp, dále háčkujeme nad oky předního klínku D, 2. sloupku z dlslp, zadního klínku D, končíme 1 dlslp kolem posledního řo 21. řady a 1 pevným okem do 3. řo na začátku KŘ. K začátku násl. KŘ přejdeme 1 pevným okem a stejným způsobem uháčkujeme ještě další 3 KŘ.

Dokončení:
Pro vázačku uháčkujeme řetízek dlouhý asi 140 cm a přeháčkujeme 1 řadou kr. slp. Vázačku provlékneme od předního středu k přednímu středu horní řadou pásku.

Schémata k háčkování a detailní obrázky je možné kliknutím zvětšit:

 

 

 

 

Detaily:

   


 

Komentáře jsou vypnuty.