Letní dívčí vesta

Jak se vám líbí tento návod?
[ Celkem: 2 Průměrně: 5]

 

Háčkovaná dívčí vestička filetovou technikou s motivem motýla
Velikost: 6 – 8 let

Potřeby:
200 g oranžové pletací příze Edita (55% bavlna, 45% viskoza, návin: 100 g/ 250 m)
Háček č. 2,5

Použité vzory a zkratky:
DS = dlouhý sloupek
KS = krátký sloupek
ŘO = řetízkové oko
PO = pevné oko
ř. = čada
Předloha ke vzoru:

 

značka pro plný čtvereček

 

značka pro prázdný čtvereček

 

Postup práce při filetovém háčkování (všeobecně):
Uháčkujeme základní řetízek (na 1 čtvereček 2 ŘO + 4 ŘO na otočení).
1. řada: 1 DS do 5. ŘO od háčku, * 1 ŘO, 1 ŘO základního řetízku vynecháme, do následujícího oka uháčkujeme 1 DS *. Postup mezi ** opakujeme. Na začátku každé následující řady uháčkujeme 4 ŘO na otočení, do každého DS háčkujeme  1 DS, mezi nimi 1 ŘO. Každá řada končí 1 přidaným DS. Motiv háčkujeme plnými čtverečky: DS háčkujeme na DS, do ŘO předcházející řady háčkujeme DS.
Ujímáme takto:
1. Na začátku řady do každého čtverečku, který chceme ujmout, uháčkujeme kolem každého ŘO 1 pevné oko.
2. Na konci řady necháme stát čtvereČky, nad kterými už nechceme háčkovat.

Dětská vestička – postup práce:

Pravý přední díl:
Začneme na 52 ŘO a háčkujeme 2 řady prázdných čtverečků, počet čtverečků  v řadě = 24. Od 3. řady háčkujeme uprostřed dílu plnými čtverečky podle vzoru č. 2. Po 23 řadách začneme ujímat současně pro průramek a pro výstřih. Pro výstřih ujmeme v každé 2. řadě 10 x 1 čtvereček. Pro průramek ujmeme 1 x 4 čtverečky a 2 x 1 čtvereček v každé 2. řadě. Po 43. řadě práci ukončíme.

Levý přední díl:
Háčkujeme zrcadlově k pravému přednímu dílu.

Zadní díl:
Začneme na 98 ŘO a uháčkujeme 2 řady prázdných čtverečků (47 čtverečků v řadě). Od 3. řady háčkujeme plnými čtverečky 2 x vedle sebe vzor č. 2. Vzdálenost mezi vzory je prostředních 5 prázdných čtverečků. Po 23. řadě ujímáme po obou stranách pro průramky 1 x 4 a 2 x 1 čtvereček v každé 2. řadě. Po 40. řadě vynecháme pro výstřih prostředních 13 čtverečků a po obou stranách výstřihu ještě vynecháme nebo přejdeme pevnými oky v každé řadě 3 x 1 čtvereček. Po 44. řadě práci ukončíme.

Dokončení:
Díly sešijeme. Spodní část vestičky obháčkujeme: 1. ř.: 3 DS do 1. čtverečku, do následujícího čtverečku 1 KS, opakujeme. 2.ř., 3.ř., 4.ř.: obloučky z 5 ŘO, oddělené pevným okem do vrcholu obloučku předcházející řady. Obvod vesty a průramky obháčkujeme obloučky: 3 DS do 1 čtverečku, do následujícího 1 KS, opakujeme.

Nákres (rozměry v cm):

Komentáře jsou vypnuty.