Pánský zelený pulovr

Jak se vám líbí tento návod?
[ Celkem: 1 Průměrně: 5]

Pánský svetr s proužkovým vzorem
Velikosti:
pro horní objem modelu (obvod hrudníku) 108 (116) cm.
Údaje pro větší velikost jsou uvedeny v závorkách.
Je-li uvedeno jen jedno číslo, platí pro obě velikosti.

Potřeby:

  • 1300 (1400) g středně silné pletací příze
  • háček č. 4

Vzor:
Dlouhé sloupky:
1. řada (lícová): 3 řet. oka místo 1. dl. sl., pak po jednom dl. sl. do každého oka základního řetízku.
2. řada (rubová): 3 řet. oka místo 1. dl. sl., do dalších dl. sl. 1. řady háčkujeme opět po jednom dl. sl., přitom však nepícháme do horních oček sloupků první řady, ale zprava směrem dolů pod vodorovnou a přes ni šikmo ležící nitku v polovině výše sloupku. Takto háčkované sloupky dvou řad nad sebou téměř splývají. Na konci řady uháčkujeme 1 polosloupek do 3. oka řetízku na začátku spodní řady. – 2. řadu stále opakujeme. Horní část sloupků tvoří vodorovné vroubky (řetízky) střídavě na lícové a rubové straně.

(Pokud se vám nepodaří najít na sloupku ty nitky, pod které se má vpíchnout, zkuste improvizovat… nebo nakonec svetr jen z obyčejných dlouhých sloupků nebo polosloupků bude taky hezký…)

Hustota vzoru: 20 sloupků do výše 11 řad = 10 x 10 cm.


Postup práce

Zadní díl:
Začneme řetízkem v délce 107 (115) ok + 3 oka na otočení místo 1. sloupku a háčkujeme výše uvedeným vzorem rovně do výšky 73 cm. Zde vynecháme pro výstřih prostředních 28 sloupků a obě poloviny dokončíme odděleně. Od středu rozšíříme krční okraj zadního dílu ke stranám ještě o 2 x 4 sloupky ve dvou dalších řadách. Pro náramenice zbyde po 32 (36) sloupcích. Díl ukončíme rovně ve výšce 75 cm od základního řetízku.

Přední díl:
Háčkujeme až k výstřihu stejně jako zadní díl. Ve výšce 67 cm vynecháme pro výstřih prostředních 14 sloupků a obě poloviny doháčkujeme odděleně. V dalších 8 řadách vynecháme pro zaoblení výstřihu ještě 2 x 3, 3 x 2 a 3 x 1 sloupek po obou stranách. Pro náramenice musí zbýt stejný počet sloupků jako u zadního dílu. Přední díl ukončíme také ve výšce 75 cm.


Rukávy:
Začínáme řetízkem v délce 59 (63) ok + 3 oka na otočení, háčkujeme výše uvedeným vzorem. U stran přidáváme 14 x 1 sloupek v každé 4. řadě (na celk. 88 (92) sloupků). Rukáv ukončíme rovně ve výšce 55 cm.

Dokončení:
Díly sešijeme. Kolem výstřihu přiháčkujeme 3 kruhové řady krátkých sloupků; ve 2. a 3. kruhové řadě sháčkujeme v místě náramenic dva sloupky v jeden sloupek, aby lem neodstával.

Nákres střihu (rozměry v cm):


Komentáře jsou vypnuty.