Dámská vesta se třemi krajkovými vzory

Dámský zapínací svetr s krajkovými vzory
Velikost: pro horní objem 92 cm

Spotřeba:

  • 600 g středně silné pletací příze
  • háček č. 3
  • jehlice č. 2,5
  • 3 knoflíky

Vzory:
Základní řetízek musí být dělitelný 12 + 6 ok navíc.
Postupujeme podle předloh A, B, C. Do šířky začínáme sloupky před 1. šipkou. opakujeme vzor mezi šipkami do potřebné šířky a končíme sloupky za 2. šipkou.
Číslice u pravé strany značí lícové řady, číslice u levé strany řady rubové. Sestavení vzorů nad sebou je jasné z nákresu střihu.


Při začátku předního a zadního dílu uháčkujeme nejprve 1. – 10, řadu vzoru A, při dalším opakování  háčkujeme tento vzor pouze v šíři 3. – 10. řady. U vzoru B a C je řada označená malým písmenem „a“ poslední řadou předchozího vzoru. U vzoru B opakujeme do výše stále 1. – 8. řadu, u vzoru C 1. – 10. řadu.

Hustota vzoru: 2 opakování vzorů do šířky = 9 cm

Grafické popisy vzorů (kliknutím na obrázek jej zvětšíte):

Vzor A:

Vzor B:

Vzor C:

Vysvětlivky ke značkám v popisech A, B, C

Postup práce

Zadní díl:
Začínáme řetízkem v délce 126 ok. Začneme vzorem A. Máme 123 sloupků a 10 motivů vzoru v řadě. Háčkujeme rovně uvedenými vzory do výše 51 cm = 68 řad, kde zúžíme díl v dalších osmi řadách u obou stran postupně o jeden motiv vzoru, takže zbyde 8 motivů. Pokračujeme rovně do hloubky průramků 19 cm = 28 řad. Pak vynecháme pro mělký oblouček krčního okraje uprostřed řady 45 krátkých sloupků z 10. řady vzoru C a dokončíme každou polovinu zvlášť. Pro pravou náramenici háčkujeme po jedenácti krátkých sloupcích nad 12. – 27. sloupkem od okraje takto: 4 krátké sloupky, 4 polosloupky, 4 dlouhé sloupky a 4 dvakrát nahazované sloupky. Za prostředními 45 vynechanými sloupky pokračujeme u levé náramenice: 4 dvakrát nahazované sloupky, 4 dlouhé sloupky, 4 polosloupky a 4 krátké sloupky. Posledních 11 sloupků ponecháme volných.


Levý přední díl:
Do řetízku v délce 66 ok háčkujeme vzory jako u zadního dílu, tj. 63 sloupků v řadě = 5 motivů. U strany postupujeme rovně, v průramku a na náramenici jako u zadního dílu. Ve výši 46 cm = 62 řad od začátku začíná špičatý výstřih: do výše 25,5 cm = 34 řad zúžíme díl zleva o dva motivy vzoru. Ve výšce průramku 19 cm = 28 řad zbývá  v  10. řadě vzoru C celkem 27 sloupků, z nichž posledních 16 přeháčkujeme postupně od strany čtyřmi krátkými sloupky, čtyřmi polosloupky, čtyřmi dlouhými sloupky a čtyřmi dvakrát nahazovanými sloupky.

Pravý přední díl uháčkujeme jako protějšek.

Rukávy začínáme řetízkem v délce 54 ok = 51 sloupků. Uháčkujeme 1 řadu krátkých sloupků a pokračujeme vzorem C od jeho 1. řady. Máme 4 motivy vzoru v řadě. Vzory střídáme podle nákresu na střihu. Pro rozšíření rukávu směrem ke kouli předáme do výše 44,5 cm= 60 řad z obou stran postupně po dvou motivech – konečná šířka rukávů je 8 motivů. Pak pracujeme kouli. V příštích 14 řadách ubereme  z obou stran postupně po třech motivech, 15. řadu přeháčkujeme v šíři dvou středních motivů a ukončíme řadou krátkých sloupků.

Lem zapínání. Pleteme pružným vzorem. Na jehlice č. 2,5 nahodíme 13 ok a střídáme 1 oko hladce a 1 oko obrace stále nad sebou. Ve výši 22 cm od začátku uzavřeme pro 1. knoflíkovou dírku 5 ok uprostřed řady. Tato oka opět nahodíme v následující řadě. Další dvě knoflíkové dírky vypracujeme vždy 11 cm nad sebou. Pleteme stále rovně až do délky obou předních dílů, stran výstřihu a krčního okraje zadního dílu. Rovně uzavřeme.

Dokončení:
Díly vypneme podle střihu, navlhčíme a necháme uschnout. Sešijeme. Podél předních okrajů a výstřihu našijeme lem zapínání tak, aby část s knoflíkovými dírkami byla u pravého předního dílu. Obšijeme knoflíkové dírky, našijeme knoflíky.

Nákres střihu (rozměry v cm, kliknutím obrázek zvětšíte):

Detaily vzoru a zapínání:


 

Komentáře jsou vypnuty.